Codziennie na polskich drogach zatrzymywani są pijani kierowcy. Ich zaburzona psychomotoryka niejednokrotnie była przyczyną tragedii na drodze. Oprócz nich jest również inna grupa osób, niosąca takie samo zagrożenie w ruchu drogowym – kierowcy pod wpływem narkotyków. Dzięki wsparciu Burmistrza Miasta Sochaczew i samorządu miejskiego, policjanci otrzymali nowoczesny przenośny analizator narkotyków Aquila Scan.

Tylko w tym roku, na drogach powiatu sochaczewskiego doszło do trzech wypadków śmiertelnych, których uczestnicy byli pod wpływem środków odurzających. Należy zwrócić uwagę również na niektóre leki, które również mogą zaburzać postrzeganie sytuacji na drodze. Przyjmując środki farmakologiczne trzeba czytać ulotkę, w której będą zawarte informacje o wpływie leku na prowadzenie pojazdów. Silne leki, np. uspokajające, przeciwbólowe mogą mieć wpływ na zachowanie kierowcy i szybkość jego reakcji.

Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie otrzymała ogromne wsparcie od Burmistrza Miasta Sochaczew w walce z kierowcami pod wpływem narkotyków. Mundurowi otrzymali nowoczesny przenośny analizator narkotyków Aquila Scan. Narkotest będzie wykorzystywany do wstępnego badania kierowców na zawartość środków odurzających w organizmie. Badanie jest bardzo proste i szybkie. Pobrana próbki śliny wędruje do analizatora i po kilku minutach wynik jest gotowy. Analizator jest niezwykle czuły i wykryje nawet najmniejsze dawki zabronionych substancji w organizmie. W sytuacji, gdy wykonany test da wynik pozytywny na obecność narkotyków, wykonane zostanie badanie krwi, która trafia do specjalistycznych badań.

Sprzęt znacząco usprawni pracę sochaczewskich funkcjonariuszy, a zwłaszcza tych z wydziału ruchu drogowego.

Kolejny raz możemy liczyć na wsparcie Pana Burmistrza i samorządu. To co obserwujemy na drogach powiatu sochaczewskiego i patrząc na zdarzenia do których doszło w tym roku i w ubiegłym, możemy z całą pewnością powiedzieć, że kierowcy pod wpływem narkotyków są bardzo poważnym problemem. Otrzymany sprzęt pomoże nam podejmować zdecydowanie działania wobec tej grupy uczestników ruchu drogowego, która niesie śmiertelne zagrożenie dla innych powiedział Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków jest zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.

W kodeksie karnym uwzględniono zaostrzenie kar dla kierowców, którzy doprowadzili do wypadku drogowego będąc pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków. Osoby, które nietrzeźwe lub pod wpływem narkotyków, doprowadziły do wypadku, w którym inny uczestnik ruchu drogowego doznał ciężkiego uszkodzenia ciała lub zmarł, sąd może orzec karę do 12 lat pozbawienia wolności. Kara nie może zostać zawieszona.mł. asp. A. Dzik

Źródło

Zobacz powiązane wpisy