Od grudnia, analizator do wykrywania narkotyków w organizmie dołączył do wyposażenia Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Na co dzień wykorzystują go w służbie funkcjonariusze ruchu drogowego.

Coraz częściej młodzi ludzie decydują się kierować samochodem pod działaniem środków odurzających. Młodzież często nie ma na ten temat wiedzy i tkwi w błędnym przekonaniu, że prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków jest bezpieczne i legalne, a to nieprawda. Jest to przestępstwo. Ponadto kierowca po zażyciu środków odurzających nie panuje nad tym, co robi. Odurzenie środkami narkotyzującymi jest równie niebezpieczne, jak picie alkoholu, a skutki działania nielegalnych substancji są nieprzewidywalne. Kierowca pod ich wpływem stanowi śmiertelne zagrożenie.

Urządzenie służy do testowania różnych narkotyków –kokainy, metamfetaminy, amfetaminy, marihuany, opiatów oraz benzodiazepiny. Jeżeli pomiar wykonany przez Aquilascan jest dodatni, wtedy od kierowcy pobierana jest próbka krwi, którą zbada specjalistyczne laboratorium.

Pamiętajmy, że prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków jest traktowane tak, jak prowadzenie go pod wpływem alkoholu. Z tą różnicą, że w przypadku środków odurzających nie obowiązuje minimalne stężenie.

W takiej sytuacji grozi odebranie prawa jazdy, wysoka grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności. O wymiarach kary decyduje sąd.

Źródło

Zobacz powiązane wpisy